Başvuruda Gönderilecek İşler

kötü tasarım
İş görüşmesi yaparken zaman zaman dikkatimi çeken, bazı durumlarda da yardımcı olmak için adaylara aktardığım konulardan bir tanesi de başvurularda ajansa gönderilen işlerin kalitesinin tutarlı olması gerektiği.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz…

Örneğin; grafik tasarımcı olarak başvuran bir adayın 5 tane mükemmel işinin arasına karışmış bir tane kötü proje, iş verenin zihninde yeni süreçlerin başlamasına neden oluyor.

 

– iyi olan işleri kendisi mi yapmış acaba?
– bizde çalışırsa hangi kalitede işi çıkaracak?
– acaba sıkıştığı zaman işler böyle tırt(!) mı çıkıyor? gibi…

Genel olarak öğrenci zihninde sanırım “aman abi portfolyoyu dolduralım da tecrübeli desinler” gibi garip ve saçma bir düşünce var.

Portfolyo ile gönderilen işlerde öncelikle nitelik değer kazanıyor. Nitelikli çalışmalar hele bir de çok sayıdaysa başvuruyu yapan kişinin piyasada açıkta kalması imkansız. Hatta bu durum öyle bir hal alıyor ki, başvuruyu siz yapmıyorsunuz, ajans size başvuruyor!

Ajansın tasarımcıyla iş görüşmesine gitmesi ihtimali…

kötü portfolyo
Bunun için başvurunuzda sizi temsil eden işleri gönderin yoksa sizi temsil etmeyen bir projeyi yollamanın gerçekten anlamı yok. Hem zaman kaybı hem de iş veren tarafında güven kaybına neden oluyor.

Zaten çoğu zaman işler fazla dikkat çekmediyse 1-2 tane kötü proje de peş peşe gelirse CV direk çöpe gidiyor.

Sade ve Net Bir CV

job-hunt
Geçen yazımda İş Başvurusu Yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile bu konuya bir başlangıç yapmıştım. Okumadıysanız ilk o yazıyla başlamanız daha iyi olur.

CV’niz hem görüşme öncesinde işveren tarafından değerlendirilmesi hem de görüşmeden sonraki karar aşamaları açısından epey önemli bir rol üstlenecektir.

Sizin bulunmadığınız bir ortamda sizi CV’niz temsil edecektir. İyi hazırlanmış bir CV ayrıntılara önem veren, titiz biri oldugunuzu gösterir. Titiz ve dikkatli insanlar daha az hata yaparlar…


İş Tecrübeleri

CV’nizi oluştururken iş görüşmesine gideceğiniz çalışma alanından kopuk görünmeyin…

Örneğin; Benim sadece bu nedenden dolayı, “uzmanlaşamamıştır” diyerek elediğim CV’ler oldu. Gerçi bu tip bir karar alma ne kadar doğrudur tartışılır. Mesela biz önceden sırf bu nedenden dolayı elediğimiz bir kişiyi tesadüfen başka bir yerde tanıştıktan sonra işe almıştık. Sizin işiniz de tesadüfe kalmasın.

Diyelim ki; yazılımcı,  tasarımcı veya metin yazarı olarak başvuru yapacaksanız ve bu alandaki konulara daha çok değinin ama yazın bir tekstil atölyesinde yaptığınız kısa süreli işi yazmayın.

Bu söylediğim cok temel bir bilgi olduğu icin bazılarına cok basit görünebilir. Ancak inanın en iyi üniversitelerden hayatta ne yapacağına karar verememiş, kafası karışık görünümlü öğrenci Cv’leriyle sıklıkla karşılaşıyoruz…

İş Başvurusu Yaparken

Doğru İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Size bunu iki farklı bakış açısıyla anlatmak istiyorum…
Bir taraf uygun pozisyona en doğru kişiyi yerleştirmek isteyen işletme, diğer taraf da o pozisyona aday olan kişi.
Burada düz mantıkla bakarsak aslında bir satın alma olayı gerçekleşiyor.

Düşünün, normal şartlarda marketten alışveriş yapıyor bile olsanız ürünün ambalajına, içeriğine, fiyatına bakarsınız. Burada da aslında ürünün kendisini doğru bir paketlemeyle satması gerekiyor.

Bazı ürünleri sadece ambalajı bizi cezbetti diye satın alıyoruz.

Rafta Bekleyen Ürünler

İşe giriş sürecinde de tıpkı verdiğim örnekteki gibi başvuruyu yapan kişinin kendisini iyi pazarlaması gerekiyor.
Bunun için gerekenler;

Kaliteli bir başvuru yazısı
Başvuru metni elbette önemli, burada metnin anlatım dilinin ciddi veya samimi duruşunu başvuracağınız şirketin özelliklerine göre yapabilirsiniz. Şirketi tanımanız için web sitesine ve twitter gönderilerine bakmanız yeterli olacaktır.

Cümle düşüklüğü olmayan, Türkçe’nin doğru kullanıldığı, özellikle “dahi” anlamındaki –de ekinin hatalı kullanımını içermeyen bir başvuru metni göndermelisiniz. Başvurduğunuz şirkette hiç metin yazmanız gerekmeyebilir. Yine de bu işveren gözünde her zaman için bir artı puandır.

Metni ne çok uzun tutun, ne çok kısa olsun. Uzun metin ilgi çekici değilse dikkati dağıtır ve genellikle yanlış detaylara girme ihtimalinizi arttırır. Metni yazarken başvuruyu niçin yaptığınızı ve becerilerinizi anlatabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda: Sade ve net bir CV nasıl hazırlanır…