İyi Bir Portfolyo İçin Gereken…

iyi portfolyoİyi bir portffolyo icin temel ihtiyacınız yetenek, kaygı ve sabırdır.

Ben bu yazıda ağırlıklı olarak grafik tasarımda kaygı duymanın ve sabrın önemine değinmek istiyorum.

Ortaya çıkan bir tasarımın daha iyi bir versiyonu çoğu zaman mevcuttur. Önemli olan sizin elinizi korkak alıştırmayıp yeni bir denemeler silsilesine daha başlamaya cesaret edip edemeyeceginizdir. İnanın bir yerden sonra “aman bu da boyle olsun” demek çoğu insanın işine gelir, çünkü bu kolay yoldur ve motivasyonunuz yüksek değilse kendinizi zorlamak istemezsiniz. Bu yol sizi yormaz ancak bir yere de ulaştırmaz.

Piyasada bulunan hemen her başarılı tasarımcıdan gözlemledigim temel nokta; bu kişilerin hepsinin sabırla çok çalışmış olmaları.

Yetenek çok önemli bir etken olsa da üzerine emek verip tekniği mükemmelleştirmedikten sonra çok işe yaramıyor. Bu yüzden çok ama çok çalışmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Bir de şu var; bazı işler herkese göre değildir. Zaten etiket olsun diye “tasarımcı olayım, oturdugum yerden para kazanayım” gibi boş düşüncelerle bu işe soyunacaksanız, bence baştan vazgeçin. Bu iş cidden çok istemekle, sevmekle yapılacak iştir. Aklınıza bir fikir gelir sabahlarsınız, iş yetişmez sabahlarsınız. Öte yandan yaptıgınız iyi bir işi de her zaman kendiniz için yapmış olursunuz. Bir marka o tasarımın parasını da ödese, her yeri o görselle de donatsa bilirsiniz, sizindir o tasarım.

“Bu da böyle oldu” insanı olmayın, kötü işlerin suçunu müşteriye atmayın.

İk süreçlerinde zaman zaman işleri sorguladığımda aldığım geri dönüşlerden birisi de “evet bu da böyle oldu” yorumu. Bu tip bir işi portfolyonuza asla koymayın. Hem vakit kaybı hem de size kuşkuyla bakmamıza neden oluyor.

Bir iş mi yapıyorsunuz, bitti dediğiniz yerde bu yazıyı hatırlayın ve en az o ana kadar harcadığınız süreyi bu çalışmayı daha iyi hale getirmek için gerekirse tekrar harcayın. O işin “Bu da böyle oldu” işi olmasına müsade etmeyin. Portfolyonuzdaki işler sizi temsil ediyor, o işlerin zayıf işler olmasına izin vermeyin.

Portfolyonuzda iyi işler biriktikçe güçleneceksiniz ve kimse sizin kim olduğunuzla veya bu çalışmaları ne kadar sürede yaptığınızla ilgilenmeyecek. Zaten bir süre sonra eliniz ve zihniniz hızlanacak, siz de yaptığınız yatırımların karşılığını almaya başlayacaksınız…

Keyifli ve sabırlı çalışmalar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir